Že v začetku je treba povedati, da je kakršno koli posploševanje na tem področju zelo tvegano. Za otroške smuči univerzalnih rešitev preprosto ni, kot tudi ni konkretnih nasvetov, ki bi ustrezali v vsakem primeru. Lahko pa podamo nekaj informacij, ki olajšajo izbiro otroških smuči za malčka, in to v pravem trenutku, ko je ta pripravljen za prvi spust po zasneženem pobočju.
Težko bi rekli, da sploh obstaja kakšna smiselna omejitev glede starosti. Že zelo majhni otroci se bodo namreč na smučeh dobro znašli, če jim znamo prve korake na snegu ustrezno olajšati. Prve otroške smuči torej kupimo takrat, ko se nameravamo z otrokom prvič podati na smučišče. Jasno je, da omejitve postavljajo nekateri drugi dejavniki – malček mora biti na primer že dobro vešč tekanja po suhem in vzdrževanja ravnotežja na trdnih tleh.
Veliko je odvisno tudi od tega, kakšen bo prvi stik otroka s smučanjem. Morda se nameravamo odpraviti zgolj na kratek sprehod po novo zapadlem snegu, morda bomo obiskali kakšno otroško smučišče, lahko pa malčka vpišemo celo v smučarsko šolo. V vsakem primeru bomo že potrebovali otroške smuči in drugo nujno opremo, glede starosti pa veljajo različne omejitve. Večinoma smučarske šole postavljajo svoje meje, ki se začnejo že nekje pri treh letih. To je seveda povsem odvisno od šole – nekatere sploh ne sprejemajo otrok, druge pa so prilagojene prav za malčke, ki se prvič podajajo na bele strmine.
Izbira otroških smuči
Od starosti je odvisno tudi to, kakšne otroške smuči pridejo v poštev. V vsakem primeru so prve smuči običajno nekoliko krajše in posledično bolj stabilne, da se otrok lahko brezskrbno privadi najprej na vzdrževanje ravnotežja na snegu, nato pa na spuste in vijuganje po strmini.
Prave otroške smuči izberemo glede na starost, višino in težo otroka. Vsi trije dejavniki so pomembni, saj je treba najti pravo kombinacijo, da bo smučanje res brezskrbno in prijetno. Lahko pa se preprosto zanesemo na staro pravilo, da morajo smuči začetniku segati nekje do brade ali še kak centimeter nižje.
Otroške smuči pa je treba kupovati tudi z mislijo na prihodnost. Malčki hitro rastejo in se tudi hitro učijo, tako da bo treba že kmalu opremo nadgraditi.