Fizioterapija
Zdravje

Kako poteka fizioterapija?

Na spletni strani si lahko preberete kako nepogrešljivi fizioterapevti z različnimi tehnikami in vajami zdravijo zdravje in moč telesa.

Fizioterapija je posebna zdravstvena veda, ki preprečuje in zdravi poškodbe in okvare mišično- skeletnega nevrološkega sistema. Fizioterapevti s posebnimi vajami skušajo ljudem pomagati pri lajšanju bolečin in funkcionalnosti delov telesa, to pa seveda omogoča bolj kakovostno življenje.

Pri postopku zdravljenja se lahko uporabljajo različne metode, ki pomagajo pri okrevanju telesa, izboljšajo pa tudi gibljivost in telesno moč. Osredotoča se na nekaj glavnih ciljev, kot so:

  • Zmanjševanje bolečin in vnetij,
  • Izboljšati moč in gibljivost telesa,
  • Preprečevanje morebitnih poškodb,
  • Rehabilitiranje po operacijah,
  • Izboljšava drže telesa,
  • Zdravljenje in pomoč pri različnih kroničnih boleznih, kot so na primer artritis, multipla skleroza ali razne srčno- žilne bolezni.

Fizioterapevti pri svojem delu uporabljajo različne vaje in metode, ki vključujejo zdravljenje z manualno terapijo, elektroterapijo, ultrazvok, termo terapijo in hidroterapijo.

S katerimi področji se ukvarja fizioterapija?

  1. Ortopedska fizioterapija: zdravljenje poškodb mišic, sklepov, kosti in vezi. Največkrat se tako zdravljenje izvaja pri športnih poškodbah, po operacijah na kolenu, kolku ali hrbtu ter pri težavah s kroničnimi bolečinami v predelu križa.
  2. Nevrološka: zdravljenje se izvaja pri bolnikih z nevrološkimi boleznimi (npr. možganska kap, multipla skleroza ali Parkinsonova bolezen), poskuša izboljšati gibanje in ravnotežje.
  3. Kardiovaskularna in respiratorna: pomaga pri zdravljenju bolnikov s srčno- žilnimi in pljučnimi boleznimi (npr. srčni infarkt ali astma).
  4. Pediatrična: pomaga otrokom s težavami v razvoju, cerebralno paralizo in ostalimi motnjami nevrološkega sistema. Z zdravljenjem poskuša izboljšati otrokove sposobnosti in samostojnost.
  5. Gerontološka: pomaga pri zdravljenju starostnikov, še posebej pri težavah z zmanjšano gibljivostjo, osteoporozo, artritisom ter ostalimi degenerativnimi boleznimi.

Terapevtska obravnava se začne z določitvijo vaj za krepitev mišic in izboljšanje gibljivosti. Nato se prične izvajanje manualne terapije, ki lahko vsebuje masažo ali mobilizacijo sklepov. Kasneje sledi  še uporaba fizikalnih metod, kot so elektrostimulacija, ultrazvok ali krioterapija.